Akce družiny ve šk. roce 2011/2012

Olympiáda školních družin z 10. 5. 2012

V letošním školním roce uspořádala olympiádu ZŠ Na Nábřeží. V zajímavých disciplínách (sportovních i poznávacích) soutěžilo 13 družin. Mezi první čtyři jsme se nedostali, ale moc jsme se snažili. Ostatní družiny měly v družstvu třeťáky i čtvrťáky, my jsme byli jen druháci: David Válek, Filip Austera, Nela Urbančíková, Lucka Škorpíková, Valinka Gustinová a náhradník Barunka Charvátová.

Soutěž o nejhezčí mandalu

Podmínky naší soutěže: vybrat si mandalu ze čtyř návrhů a pastelkami ji vymalovat co nejpečlivěji v časovém vymezení 14 dnů. Některé děti stihly mandal několik, jiné pracovaly pečlivě na jediné, část dětí se soutěže neúčastnilo. Mandaly byly posléze vylepeny na zeď ze skleněných cihel, kde je krásně prosvítílo sluníčko a anonymně vyhodnoceny.
Zvítězila Lucka Škorpíková, o druhé místo se podělili Eliška Pavelcová a Ondra Krátký, na třetím se umístila Eliška Hejsková. Drobné odměny získaly i další mandaly s nižším počtem bodů.

Skládání puzzle na čas

17. dubna soutěžily děti školní družiny ve skládání puzzle na čas. Soutěžní puzzle jsou stejná a slouží pouze k této soutěži, takže si je děti nemohly nacvičit předem. Přestože se soutěž jevila jako velice snadná, pouze David Válek složil obrázek za šest minut, ostatní skládali skoro osm a víc. Některé dětí soutěž nedokončily, protože překročily limit třinácti minut.
V kategorii prvních tříd zvítězili: Vojta Pekárek, Lucka Válková a Míša Horák.
Kategorie druháků měla tyto vítěze: Davida Válka, Viki Chrobočkovou a Kamila Menšíka.

Vítání dětí na Zámku v Havířově (15. 4. 2012)

Součásti tohoto obřadu je vystoupení žáků. Naší školu zastupovaly Katka Holešová, Eliška Pochtiolová a Terezka Pekarová, které recitovaly a hrály na flétnu. Doprovod a přípravu programu zajišťují vychovatelky ŠD. Ve stejném složení, jako nyní se sejdeme ještě za tři týdny – v neděli 6. května.

Florbal

Dne 13. dubna jsme se zúčastnili přátelského turnaje ve florbalu na ZŠ M. Kudeříkové. Naši družinu reprezentovali: Martin Funiok, Adam Pilipčinec, Jakub Sedlák a David Pyszko. Všichni bojovali s velkým nasazením. Odcházeli hodně unavení, ale hřálo je vědomí, že mohli ukázat své sportovní schopnosti.

Karneval

V pátek 23. března jsme ve školní družině přivítali jaro. Děti se převlékly do fantastických masek a přesunuly do vyzdobené jídelny. Nejdříve se tančilo a to byste koukali, jak to děti na parketu rozbalily! Tanec prostřídaly soutěže! A nebyly snadné. Jen si zkuste zašlápnout balonek soupeři a ještě při tom tančit! Nebo včas skočit na květinu, když jich je méně, než hráčů! Potom děti sbíraly body na různých stanovištích. Lovily ryby, skákaly v pytlích, chodily na chůdách, závodily na lopatě, házely na cíl … Když si doplnily kalorie, opět se tančilo. Domů si všichni odnášeli balíčky se sladkostmi a spoustu hezkých zážitků.

Výtvarná soutěž školních družin

Když jsme se rozhodli zúčastnit výtvarné soutěže, učili jsme se nejdříve pracovat na velkých výkresech, malovat tuší, využívat různé techniky. Potom si každý vybral tu, která mu nejvíce vyhovovala, a pak se každý den kreslilo a malovalo. Někdo stihl prací několik, někdo pouze jednu a byli i takoví, které soutěž nezaujala. Z hotových prací jsme vybrali nejlepší a odeslali. Napětí bylo veliké, protože soutěž byla vyhodnocena až na konci března. A zklamání také, protože žádná naše práce se neumístila. Ale když se podíváme na fotografie z výstavy, myslím, že se nemáme za co stydět. Porota to skutečně neměla lehké a třeba to vyjde příště.

Superfarmář

Naše školní družina se se již tradičně zúčastnila soutěže Superfarmář, kterou pořádá firma Press-Pygmalion. Jde o stolní hru, kterou se děti nejdříve naučí a pak se zájemci přihlásí do soutěže. Pro první čtyři nejlepší zaslala firma Granna hodnotné ceny. V letošní soutěži vyhráli Jakub Neužil, Amálka Dobšíková, Honza Pavlovič a Honzík Neužil. První dva postupují do krajského kola, které proběhne na jaře.

Turnaj ve stolním fotbale

Těsně před Vánocemi proběhl 2. ročník Turnaje ve stolním fotbale. Soutěžili chlapci i dívky, ale do finále se z děvčat probojovala jen Nikolka Toráčová a stupně vítězů patřily jenom chlapcům.

Prvňáčci: 1. místo Míša Horák, 2. místo Vojtěch Vilím, 3. místo Míša Mašek

Starší žáci: 1. místo David Válek, 2. místo Jirka Malický, 3. místo Ondra Krátký

Slavnostní předání cen proběhlo u vánočního stromečku, pod kterým nás čekala nadílka v podobě nových her a hraček. Ještě se rozdaly bonbony všem účastníkům turnaje a už všichni pelášili rozbalovat a hrát si.

Podzimní olympiáda

Hezkého počasí jsme využili k uspořádání Podzimní olympiády. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: Běhu pozpátku, Trojskoku z místa, Hodu pytlem naplněným listím a Trefování žaludy na cíl. Všichni bojovali ze všech sil a výsledky byly často velmi těsné. Nakonec si barevnou fixu odneslo celkem dvacet šest dětí, ostatní byli odměněni bonbony.