Akce družiny ve šk. roce 2013/2014

Pravěk

Letní celoměstskou soutěž družin pořádala letos ŠD Mládežnická. Motivací se stal pravěk a děti soutěžily ve dvou disciplínách znalostních a třech sportovních. Z deseti družin jsme získali hezké páté místo. Za naší družinku bojovali Vojta Vilím, Lucka Hvolková, Terezka Platilová, Dorka Daňková a Sebastián Lánský.

Tvořivé odpoledne v Musaionu

Jarní návštěva v Musaionu se opravdu povedla. Cestou jsme určovaly stromy a keře, povídaly si o Havířovu a z muzea si děvčata odnesla přání a vázičku z vlastnoručně vyrobenou růží pro maminku k svátku.

Vítání občánků

Letošní Vítání miminek se konalo v dubnu v obřadní síni na Zámečku. Tentokrát nás reprezentovaly Kája Pittnerová, Vendulka a Eliška Hejskovy a Eliška Pochtiolová. Jejich vystoupení se moc líbilo.

Pleteme pomlázku

Se studentkou na praxi Klárkou Tomanovou se děti učily plést pomlázky. Zajímavé bylo, že větší zájem projevily dívky.

Člověče, nezlob se

Před Velikonocemi jsme si zahráli turnaj ve stolní hře „Člověče, nezlob se“. Hra postupně zaujala všechny, a i když všichni vyhrát nemohli, nikdo se nezlobil. Vítězky turnaje: Magda Koblížková, Terezka Mrkvicová a Adélka Kotrysová

Soutěž o nejhezčí mandalu

Mandala již od pradávna zobrazuje harmonii. Děti se při její tvorbě zklidní a vžijí se do světa barev a fantazie. Další radost prožívají při výběru těch nehezčích.

Karneval

Únor jsme zakončili tradičním karnevalem. Při tanci i soutěžích se všichni skvěle bavili a zkrátka nepřišli ani rodiče, kteří se přišli na své děti podívat. Bylo zajištěno občerstvení i odměny pro děti.

Celoměstská výtvarná soutěž školních družin

V únoru jsme se zúčastnili výtvarné soutěže pro školní družiny z Havířova. Letos ji pořádala ŠD Frýdecká. Kreslilo se na téma „Písnička“. Celkem bylo doručeno 128 výkresů ze 17 školních družin. Cenu dětského diváka získala Maruška Ivanovská za obrázek k písničce „Malé kotě, spalo v botě“.

Olympijské hry v Soči

S napětím jsme sledovali Zimní olympijské hry v Soči, vyhledávali nové informace a kreslili obrázky.

Superfarmář

28. ledna 2014 proběhl ve školní družině turnaj ve stolní společenské hře Superfarmář. Již před Vánocemi se začaly děti seznamovat s pravidly a učily se vymýšlet strategii. Z 28 soutěžících se do finále dostalo 12 dětí. Turnaj vyhrála Kája Pittnerová, jako druhá skončila Vendulka Hejsková, třetí Adélka Kotrysová a o čtvrté místo se podělili Dorka Daňková a Sam Řezáč. Děkujeme sponzorovi turnaje nakladatelství Press–Pygmalion za hodnotné ceny.

Diskotéka

Ve čtvrtek 19. prosince jsme uspořádali „Vánoční diskotéku s Lindou“. Linda dětem jednotlivé tance báječně předváděla a děti se nadšeně přidávaly.

Listopad 2013

V listopadu jsme se zúčastnili dvou akcí, pořádaných ve výstavní síni Muzea Těšínská Musaionu. První se jmenovala „Než začne advent“ a děti si vyrobily a odnesly hezké adventní kalendáře.

Na druhé, nazvané „Předvánoční dílny v muzeu“ měly děti možnost poznat ukázky práce lidových tvůrců a některé si vyzkoušet. Vyráběly svíčky z včelího vosku, drobné ozdoby z vizovického těsta a plsti a viděly, jak se paličkuje a malují vánoční ozdoby.

Podzimní výlov rybníka

Aby byl o Vánocích dostatek kaprů, konají se od konce října slavnostní výlovy rybníků. Ani my jsme nemohli zůstat stranou a jeden takový výlov si uspořádali. Přestože se lovilo jen na udice, rybáři se činili a úlovek byl bohatý. V družině jsme se naučili písničku „Máma mi dala korunu“ a nakonec si společně prohlédli fotografie skutečného výlovu rybníka v Sedlnici a fotografie z naší akce.

Vítání podzimu

Akci jsme uspořádali na počátku října v lesoparku. V rámci projektu „Jsme kamarádi“ nám pomáhali žáci z 6.A, kteří zajišťovali jednotlivá stanoviště. Děti zdolávaly různé překážky, házely šiškami na cíl a určovaly listy a plody stromů, dopravní značky apod. Vítězové určení nebyli, všichni byli odměnění sladkostmi a radostí z hezkého odpoledne.