Akce družiny ve šk. roce 2015/2016

Ukaž, co umíš

V závěru školního roku se sešly děti školních družin z Havířova a okolí na soutěži „Ukaž, co umíš“. Tuto soutěž připravila naše školní družina. Družstva soutěžila v různých sportovních disciplínách např. golfu, bowlingu, chůzi na chůdách, hodu oštěpem, přeskocích švihadla apod., samozřejmě zábavnou formou. A nechyběly ani úkoly, předpokládající pozornost a zručnost, třeba navedení „nevidomého“ mezi kužely, třídění korálků, skládání puzzle nebo rozstříhaných hrníčků s napsanými protiklady. Družinky si odvezly hezké ceny, děti sladkosti a věříme, že i hodně hezkých zážitků.

Soutěž v malování mandal

Malování mandal odbourává stres, uvolňuje napětí, rozvíjí všímavost, tvořivost a schopnost soustředit se…. Každoročně pořádáme soutěž v malování mandal. Protože letošní karneval byl Valentýnský, malovali jsme mandaly ve tvaru srdíčka. Všem se moc líbily.

Lapače snů

Děvčata ze 4. B nás naučila vyrábět jednoduché lapače snů. Nejdříve pracovalo několik dětí, ale postupně se přidávaly i děti z ostatních oddělení a nakonec se motalo doslova „co vlna stačila“. Paní Pařenicová nám věnovala peříčka různých barev a pak už zbývalo jen vyzdobit družinu nebo potěšit dárkem někoho blízkého.

Valentýnský karneval

Jelikož jsme letos měli karneval začátkem února, konal se tentokrát ve valentýnském duchu. Děti se převlékly do parádních masek a společně jsme se přesunuli do jídelny, laděné do červenobílých barev a vyzdobené srdíčky. Začali jsme pěkně zvesela! Tančilo se tradičně s Lindou a tanečky střídaly oblíbené soutěže. Všichni se dobře bavili při tanci se srdíčky mezi čely nebo při zašlapování balónků soupeře. Ani rodiče nepřišli zkrátka. Při sledování svých dětí se mohli občerstvit zákusky či kávou. V druhé části karnevalu jsme měli pro děti nachystané soutěže. Všichni byli moc šikovní a splnili soutěžní disciplíny. Za odměnu si mohli odnést domů sladké překvapení!

Výtvarná soutěž havířovských školních družin na téma „Letem světem“

Nadílka

Ještě dříve, než si děti rozbalily dárky doma, našly nadílku i pod stromečkem ve školní družině. Nejdříve si všichni za doprovodu kytary zazpívali koledy a potom si už vyzvaní jednotlivci vybírali pod stromečkem hry a stavebnice a s touto kořistí spěchali do svých oddělení. Tam společně s ostatními kamarády studovali návody a plánky, stavěli a hráli si. Všichni shodně tvrdili, že se nadílka vydařila.

Vánoční turnaj ve stolním fotbale

Venku bylo nevlídno, ale v družině to vřelo. Zájemců, kteří se rozhodli rozdat si to ve stolním fotbale, bylo mnoho. Proto se konalo několik kol. Na spravedlivý průběh dohlížela spousta fanoušků. Nakonec bylo dobojováno. V kategorii 1. tříd zvítězil Ondra Pařenica, druhý byl Max Pittner a třetí Denis Lorenc. Ze starších žáků byl nejúspěšnější Radim Kunčický, následovali Robert Grim a Adam Imling. Nadšení byli soutěžící i diváci.

Řemeslné dílny v Musaionu

Na začátku prosince navštívily děti Musaion, kde si mohly vyzkoušet různé výtvarné techniky. Všechny výrobky se týkaly Vánoc: lepila se přáníčka z textilu, stužek a ze slámy, malovaly se perníčky, zdobily baňky voskem, vyráběly ozdoby z drátků a korálků nebo vykrajovaly tvary z vizovického těsta. Každý se snažil vyzkoušet si několik technik. Výrobky si děti odnášely domů a navíc byly pochváleny za vzorné chování na veřejnosti a v dopravním prostředku.

Hod pytlem listí

Krásně vybarvený podzim nás inspiroval k soutěži. Naplnili jsme pytel spadaným listím a pokoušeli se ho hodit co nejdál za vyznačené mety. Vůbec neplatilo, že čím je kdo starší, tím dále dohodí. Překvapili a potlesk si zasloužili i mnozí prvňáčci. Přestože se odměňovalo bonbony, největší radost přinesly vlastní úspěchy a obdiv kamarádů.

Vítání občánků

Vítání dětí na Zámečku se konalo v neděli 13. září. Miminkům a jejich rodičům přednášely Vendulka a Eliška Hejskovy, Terezka Kovácsová a Magda Koblížková. Celé pásmo i vystoupení děvčat bylo kladně oceněno paní Halíkovou.