s3Slider jQuery plugin

Exkurze - Osvětim, Darkovičky

Ve čtvrtek 4. 6. se žáci 8. a 9. tříd v rámci výuky dějepisu v doprovodu p. učitele Václavínka a Pletánka vydali na celodenní exkurzi do koncentračního tábora Osvětim a pevnosti Darkovičky. V Osvětimi se k nám připojil náš dlouholetý průvodce V. Horský. Sraz byl naplánován na 6.20, všichni dorazili včas. Autobusem jsme vyjeli směrem na Polsko. Cesta proběhla v klidu, někteří ještě dospávali.

Auschwitz I.
První prohlídka začala v 8.30. Prohlédli jsme si baráky, ve kterých vězni žili, ale také popraviště, zachovalou plynovou komoru a barák, který je věnován obětem z protektorátu Čechy a Morava. Dále nás průvodkyně zavedla do podzemních cel, kde museli vězni zažívat hrozné chvíle. Všude se v uniformách pohybovali muži a ženy z Izraele, což dokreslovalo význam tohoto místa.

Auschwitz II. – Birkenau
Druhá část prohlídky byla spojena s vyhlazovacím táborem Březinka. Některým žákům bylo nutné připomenout, na jakém místě se vůbec nacházejí a že některé věci se na tomto místě nehodí. Prohlédli jsme si sanitární dřevěné baráky, ale také baráky cihlové, ve kterých „žili“ vězni. Podmínky v těchto barácích musely být otřesné a pro nás dnes nepředstavitelné. Vidět tak malé prostory, ve kterých se těsnaly stovky vězňů, nefungovala hygiena, šířily se nemoci atd., bylo snad pro žáky dostatečným důkazem a varováním, že bychom se měli z dějin poučit a nezavírat oči před věcmi, které se dějí v současném světě. Zastavili jsme se také u památníku, který je věnován obětem se vzkazem v několika jazycích, aby se na tyto hrůzné události a nevinné oběti nezapomnělo. Poděkovali jsme průvodci a přesunuli se zpět do autobusu. Nejemotivnější část exkurze jsme měli zdárně za sebou.

Darkovičky
Cestou do Darkoviček jsme se zastavili na hodinovou pauzu u MC Donaldu, kde se žáci řádně občerstvili. Někteří snad čekali pouze na tuto část exkurze. Nezastavila nás ani neplánovaná objížďka a malinké zpoždění. Během cesty jsme si zasoutěžili a rozdávali žákům maličké odměny. Na záludnou otázku: „Kteří dva učitelé jsou nejlepší na škole,“ odpověděli snad všichni správně :). Kolem 16.00 jsme přijeli do Darkoviček. I tady jsme měli průvodce, který nám ukázal jeden zachovaný bunkr. Další blízké bunkry jsme letmo prošli, udělali závěrečnou skupinovou fotku na tanku a vydali se na cestu domů.

Do Havířova jsme přijeli kolem 19.00, uklidili autobus a rozešli se domů. Pan řidič žáky pochválil, že vše proběhlo v naprostém pořádku a nedošlo k žádnému problému. Doufáme, že se exkurze povedla a líbila. A třeba si žáci uvědomili, co může přinést nenávist vyvolaná určitou skupinou lidí vůči skupině jiné.

O. Pletánek

Mapa exkurze