Exkurze ČOV | Základní škola K. Světlé

Exkurze ČOV 5.10.2021

Exkurze ČOV

V úterý 5. 10. se žáci 8. tříd vydali na čističku odpadních vod. Sraz byl v 8.00 na zastávce u podloubí. Pomalou chůzí nám cesta trvala přibližně 40 minut. Po příchodu si nás převzal "průvodce", který s námi strávil 2 hodiny. Čistička dokáže vyčistit více než 16,2 milionu m3 odpadních vod za rok, což projekčně představuje ekvivalent pro více než 103 000  obyvatel. Kromě Havířova čistí odpadní vody z Horní Suché a Šenova. Prošli jsme si celý proces, kdy se z vody, která přitéká kanalizací a je plná nečistot, stává voda, která se vrací do řeky Lučiny. Zjistili jsme, že velký problém představují vlhčené ubrousky, které jsou vyhozeny nebo spláchnuty do kanalizace.

Na některých místech jsme se setkali se zápachem, což někteří nesli velice obtížně. Největší hrdinové odpadali jako první a pak už jen posedávali a polehávali bez většího zájmu. Sprostá slova z některých jen lítala. Byly nám ukázány využívané technologie, stroje a další zajímavosti. Nakoukli jsme také do místností, odkud se vše řídí pomocí počítačů.

Cestou zpět jsme se stavili na rychlé občerstvení na nám. Republiky a poté se vrátili do školy. Žáci se setkali se zaměstnáním, o kterém možná dosud neslyšeli a zjistili, že práce není jenom o sezení v kanceláři, ale také o prostředí, které není vždy úplně příjemné. Zároveň je ale k takové práci potřeba mít kvalifikaci a vzdělání. Počasí nám vyšlo a exkurze byla velice zajímavá a poučná.

Cesta tam: https://mapy.cz/s/bohevuruna

Cesta zpět: https://mapy.cz/s/nesazehuvo

Fotografie z exkurze žáků 8. tříd v ČOV...

20211005_094045.jpg 20211005_100405.jpg 20211005_115240.jpg 20211005_084914.jpg

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.