Školní parlament 2023-24
DÝŇOVÝ DEN NA 1. a 2. STUPNI
Každý kdo se na prvním či na druhém stupni rád bojí, měl tu možnost se obléct do kostýmu. Na naší škole se žáci bojí celkem rádi a oblékli si kostýmy. A že jich bylo např. Nam tu běhaly čarodějnice, upíři kostlivci či klauni.
Když se 1.11 ráno žáci přichystali, navlíkli své převleky tak se vydali do školy. A proč to udělali? No jelikož na naší škole byl dýňový den, to je něco podobného jako Halloween.
Jak to celé probíhalo?
V tělocvičně na žáky čekaly zábavné aktivity, které si pro ne připravili učitelé a žáci z pátých tříd. Žáci museli plnit například podlézání pod provazem, skákání v pytli či trefování do terče. V některých třídách nejen na 1. stupni ale i na tom druhém, žáci vydlabávali dýně, či pracovali s pracovními listy.
No a jak si ten den děti na 1. stupni celý užili?
No tak například děti z 1.C byly první hodinu v tělocvičně a poté si vyráběly Halloweenskou výzdobu.
Děti z 2.B si první hodinu vyráběly, druhou hodinu koukaly na pohádky, třetí hodinu se vydaly do tělocvičny a ve čtvrté hodině si zdobily dýně.
Třída 4.B první dvě hodiny dělala pracovní list a třetí hodinu šla na akci do tělocvičny.
5 dětí z deváté třídy chodilo po škole v kostýmech a fotilo děti, nejen ve třídách, ale i v tělocvičně.
Na náš dýňový den dorazily dokonce i děti ze školek.
Školní parlament 2022-23
Únor 2023
PODĚKOVÁNÍ
Před měsícem se na nás obrátila paní učitelka Lucie Švrčková ze ZŠ Karoliny Světlé v Havířově s krásnou nabídkou, která ale vznikla ze smutného příběhu. Příběh se týká onkologického onemocnění oblíbené paní učitelky z této školy, který neměl bohužel šťastný konec. O to víc nás potěšil nápad této školy, která chtěla podpořit děti podobně nemocné. Parlament školy se totiž rozhodl společně se všemi žáky 1. i 2. stupně uspořádat "Růžový den", kdy všichni žáci přinesli háčkované výrobky, obrázky či kulinářské dobroty, které se zde tento den prodávaly a výtěžek škola nabídla naší nadaci! A tak byla nečekaně vysoká částka 9.092 korun (!!!) k naší velké radosti rozdělena mezi školou vybrané tři pacienty, kteří čekají na splnění svého přání - Pavlínku (přeje si po léčbě jet na dovolenou se svou rodinou), Honzu (jeho snem je vidět na vlastní oči zápas Juventusu Turín) a Elišku (touží po herním notebooku, aby si mohla zkrátit dlouhé chvíle na nemocničním lůžku). K této nemalé finanční pomoci poslaly děti našim onkobojovníkům i krásný vzkaz: "Držíme palce, buďte už jsou jen zdraví. Doufáme, že vám naše penízky pomohou ve splnění vašich přání."
Moc moc děkujeme žákům, paní učitelce Lucii i vedení školy za podporu. Věřte, že ji nepovažujeme za samozřejmou a velmi si jí vážíme.
S přátelským pozdravem,
Renáta Výborná
Dne 31.10. se u nás ve škole uskuteční Dýňový den. 1. stupeň bude mít program v tělocvičně, který si organizují sami hostesky dělají žáci 5.tříd. Žáci 2. stupně si mohou přinést vhodné masky, mohou se pomalovat, ale přiměřeně. 2. stupeň se normálně učí, masky se nebudou hodnotit, je to postaveno na jejich dobrovolnosti. Učitelé se mohou přestrojit také podle nálady.
Další akce se chystá na 10.11. 2022 - Laskavec. Je to akce školní družiny, my se přidáváme. Je to charitativní akce na podporu hospice Ondrášek. Minimální částka, kteroumůžou žáci přispět, je 30 Kč a více, za jakoukoliv částku vždy dostanou jeden kus mufin, cupcake, štrúdl, buchta, chlebíček. Pokud něco zůstane bude se nabízet v pátek 11.11. 2022.
Školní parlament 2021-22
Parlament děkuje…
V letošním školním roce 2021/2022 se školní parlament již podruhé rozhodl podpořit charitativní akci „Batůžky pro Afriku“. Charitativní organizace Mary’s Meal vytvořila projekt, který má zpřístupnit vzdělávání co nejvíce dětem v Africe. Děti v parlamentu šířily informace o sbírce aktovek a základních školních potřeb, které jsme sbírali a postupně vybavovali. Nakonec jsme zkompletovali 28 aktovek.
Je vidět, že děti nejsou lhostejné k situaci svých vrstevníků v jiných zemích a rádi pomohou. Samozřejmě velký dík patří také rodičům, bez kterých by to nešlo. Děkujeme Vám za vaši příkladnou spolupráci a komunikaci se školou, za podporu a čas, který jste této práci věnovali.
Žáci byli obdarování plackami s logem organizace a sladkou odměnou.
Mgr. Lucie Švrčková
Složení:
4.A – Oliver Žilka, Viktorie Cibulcová
4.B – Hugo Revenda, Melanie Kaucká
4.C – Kateřina Mojová, Martin Buček
5.A - Viktor Vrábel, Beata Mizerová
5.B – Adam Kovár, David Pleskač
6.A – Ema Peichlová, Lukáš Pitřík
6.B – Elen Hanáková, Hana Oleowniková
7.A – Adéla Škobrtalová, Petr Kopačka
7.B – Michaela Struminská, Marek Třaslín
7.C – Vanesa Krejsková, Martina Dronská
8.A – Richard Filipek, Natálie Ciprysová
8.B – František Kuš, Matěj Kovár
9.A – Evelína Ondřejová, Vendula Hejsková
9.B – Jan Brinzík, David Varmuža
Obsah schůzky ze dne 13. 9. 2021
- Seznámení členů parlamentu v novém složení
- Příprava akcí na školní rok 2021 / 2022
- Upozornění na slušné jednání členů parlamentu
- Plánování schůzek
Školní parlament 2019-20
Batůžkový projekt
Ve školním parlamentu jsme se seznámili s dobročinnou organizací Mary’s Meals. Jedná se o organizaci, kterou založil Magnus MacFarlane-Barrow.
Magnus MacFarlane-Barrow se narodil v roce 1968, vyrůstal a žije ve Skotsku. Kdysi pracoval jako chovatel ryb, poté založil dobročinnou organizaci na pomoc hladovějícím dětem ve světe. Tato nadace se jmenovala Scottish International Relief, dnes už Mary’s Meals. S jeho manželkou Julií mají sedm dětí a žijí v Dalmally. Magnus společně v pětičlenné skupině přátel a členů rodiny začal organizovat humanitární pomoc do různých míst světa, kde zuřila válka či hladomor.
Batůžkový projekt je podpůrný projekt této mezinárodní charitativní organizace .Děti, kterým často ve školách podává Mary’s meals jídlo, často nemají základní školní potřeby, jako jsou tužky a sešity, jenž by jim pomohly získat ze studia co nejvíce. Můžete pomoci vyřešit tento problém tím, že naplníte svůj starý školní batůžek několika základními školními pomůckami.
Jak můžete přispět?
Přispět můžete nějakým batohem, který už nepoužíváte a můžete ho naplnit různými školními pomůckami např.sešity, tužky, pera, pastelky, gumu, ořezávátko, pravítko, pouzdro, ručník, kraťasy, sukni, triko, či šaty, žabky nebo sandály, malý míček, mýdlo, zubní kartáček, zubní pastu a lžíci.
Užitečné rady:
Vhodné je oblečení pro děti od 4 – 12 let.
Označte batůžek štítkem s informací, zda je určen pro dívku - girl nebo pro chlapce – boy a odhadem, pro jaký věk - age.
Prosíme, nepřikládejte žádné hračky či sladkosti – mohly by způsobit problémy při doručování.
Celá sbírka je dobročinná a budeme moc rádi, za každý příspěvek.
Zpráva o žákovském parlamentu školní rok 2019/2020
V letošním školním roce jsme opět zahájili činnost žákovského parlamentu. Cílem je aktivní podílení žáků na životě školy, dochází ke zlepšování komunikačních dovedností. Členové jsou voleni od 4. – 9. ročníku. Žáci jsou voleni třídními kolektivy jednou ročně, každá třída má dva zástupce.
Na schůzkách s vedením školy seznamují členové parlamentu s náměty na konání akcí, které by chtěl parlament organizovat. Při organizování akcí pak členové parlamentu předávají informace svým třídám buď formou školního hlášení, vyvěšených plakátů ve škole nebo rozhovorem ve třídách v rámci třídnických hodin.
V letošním školním roce byli zvoleni tito zástupci:
4.A Slováčková Pavla, Gajda Václav, 4.B Hanusková Marie, Treichel Adam, 5.A Škobrtalová Adéla, Kapec Sebastian, 5.B Struminská Michaela, Němec Filip, 5.C Kočí Kateřina, Dronská Martina, 6.A Řeha Lukáš, Murin Václav, 6.B Kovár Matěj, Kuš František, 7.A Hejsková Vendula, Mrozek Michael, 7.B Varmuža David, Brynzík Jan, 8.A Katona Petr (zapisovatel), Uhrová Vanesa, Malická Karolína, 8.B Klimecký Jan, Bernatík Ondřej, 9.A Hrabalová Kateřina, Mikulcová Vendula, 9.B Mrozek Radim, Tajdusová Markéta.
18. 9. 2019 se uskutečnila první schůzka, kde si členové zvolili, jak by chtěli ve své práci pokračovat, co vylepšit na doposud organizovaných akcích. Všichni se shodli na tom, že práce parlamentu je prospěšná a je třeba se neustále zlepšovat a vymýšlet více společných akcí školy.
Mgr. Lucie Švrčková
Školní parlament 2018-19
Parlament 2018–2019
Chtěl bych Vám tímto sdělit, co dělal parlament celý školní rok. Proběhlo ve škole mnoho tematických dní, některých se zúčastnila dokonce i polovina školy. V květnu se uskutečnil den růžový, o kterém jsem se domníval, že nedopadne moc dobře, ale dopadl výborně. Den vyhrály dvě třídy a to 2.B a dosud nejlepší třída 4.B, obě třídy dosáhly 100 % a ještě k tomu přinesly kytice, které byly ohodnocené bonusovými body. V červnu se konal den červený, což byl den poslední v tomto školním roce. Zapojilo se do něho jen 30 % žáků, ale to bylo jedno, den bych hodnotil velmi kladně, protože všichni po dlouhé době pochopili bodování. Červený den obhájila opět 4.B, která po přičtení bonusových bodů dosáhla velkolepých 182 %. Tímto dnem jsme uzavřeli celoroční soutěž. Soutěž tedy vyhrála 4.B, která měla 5 výher, ale poněvadž byla 2.B jen o jednu výhru od ní, získá cenu také. V parlamentu se probraly další důležité události a stížnosti. Vyřešili jsme problém ohledně předbíhání v jídelně, a i ten největší problém ze všech problémů - ubrousky na záchodě. Budu rád, když školní parlament nezanikne, i po odchodu letošní 9. třídy, která vytvořila tematické dny. Doufám, že se budou konat i příští rok. To by bylo ode mě za školní parlament asi vše.
Vše probíral parlament ve složení: 4.A – Adéla Škobrtalová, Sebastian Kapec, 4.B – Ondřej Pařenica, Klára Kolarczyková, 4.C – Veronika Holoušková, Petr Dusík, 5.A – Eliška Putková, Sabina Kubelová, 5.B – František Kuš, Matěj Kovár, 6.A – Vendula Hejsková, Tadeáš Glet, 6.B – David Varmuža, Lukáš Rylko, 7.A – Vanesa Uhrová, Karolína Malická, 7.B – Ondřej Bernatík, Jan Klimecký, 8.A – Klára Hrabalová, Vendula Mikulcová, 8.B – Nikolas Kaspar, Natálie Miková, 9.A – Tomáš Řeha, Marek Šotnar, Tereza Pekarová, Barbora Charvátová.
T. Řeha (9.A)
Únor, březen 2019
I v těchto měsících byly samozřejmě tematické dny a to v únoru estonský, kterého se zúčastnilo 52% žáků školy. Opět nám tento den vyhrála velmi aktivní třída, která měla 91% a k tomu ještě dostali 60 bonusových bodů za 6 upečených Kringlů. Druhé místo obsadila 2.B se 100%, ale měli jen 2 estonské speciality a na 3. místě skončila 3.B s 96%. V březnu proběhl den italský, kdy se zúčastnilo pouhých 16% žáků. Italský den vyhrála opět excelentně 4.B, která měla sice jen 68%, ale měli udělanou pizzu a teramisu, kterou jsme mohli i ochutnat a musím teda za sebe říct, že byla výborná. Na 2. místě skončila 2.B, jen o 1%, s 56%, od 4.A, která měla 55% a tím uzavřela nejlepší 3 třídy. Pravděpodobně budou ještě 2 tematické dny, kde mezi sebou bude bojovat 2.B a 4. B, protože zatím obě třídy vyhráli po 3 tematických dnů. Na jednu schůzku se k nám dostavil i pan ředitel, který nám přišel popsat soutěž, do které naši školu zapsal. Soutěž bude spočívat v tom, že se vybere pár jedinců, kteří vytvoří za školu jedno zvíře z plastových lahví a pak toto zvíře bude vystaveno s dalšíma před stánkem organizátora soutěže.
T. Řeha (9.A)
Leden 2019
V lednu jsme probrali mnoho věcí, bavili jsme se o velkém problému s názvem „Chybí ubrousky na záchodě“. Problém se během týdne vyřešil a jeden s předsedů byl velmi spokojen. Proběhl opět tematický den konkrétně Finský den. Do finských barev se obléklo 35% žáků školy. Na 3. místě skončila 5.B s 55%, druhou příčku obsadila 2.A s 69% a dosud nejlepší třída 2.B s nejvíce výhrami skončila na 1. místě s 80%. Soutěž Fair – Play se pomalu, ale jistě rozvijí. Zahájila se soutěž o nejlepšího sněhuláka, do které se zapojila většina tříd. Na konec jsme naplánovali další tematický den, který bude v estonských barvách. Vše probíral parlament ve složení: 4.A – Adéla Škobrtalová, Sebastian Kapec, 4.B – Ondřej Pařenica, Klára Kolarczyková, 4.C – Veronika Holoušková, Petr Dusík, 5.A – Eliška Putková, Sabina Kubelová, 5.B – František Kuš, Matěj Kovár, 6.A – Vendula Hejsková, Tadeáš Glet, 6.B – David Varmuža, Lukáš Rylko, 7.A – Vanesa Uhrová, Karolína Malická, 7.B – Ondřej Bernatík, Jan Klimecký, 8.A – Klára Hrabalová, Vendula Mikulcová, 8.B – Nikolas Kaspar, Natálie Miková, 9.A – Tomáš Řeha, Marek Šotnar, Tereza Pekarová, Barbora Charvátová.
T. Řeha (9.A)
Listopad 2018
Během listopadu jsme se bavili o návrhu předsedy, který vytvořil soutěž Fair – Play, což je soutěž o tom, že žák nebo učitel může navrhnou jednoho žáka, který někomu pomohl anebo udělal dobrý skutek. V listopadu proběhl, jako obvykle, tematický den, který měl velmi nízkou účast. Jelikož byl švédský den, tak se žáci oblékli do modrožlutých barev. Zapojilo se 19 % žáků školy a na 3. místě skončila 1.C s 35 %, na 2. místě 1.B s 38 % a nejúspěšnější byla 2.B s 50 %. Na jednu schůzku se dostavil i pan ředitel, kterému mohli předsedové jednotlivých tříd položit otázku nebo přednést vlastní návrh. Parlament panu řediteli nabídl občerstvení. Na ředitele padaly dotazy ohledně turnajů, akcí, dokonce i o kolovně, která se nemůže realizovat. Parlament se chce zapojit do charitativní akce, která by byla v rámci vánočního jarmarku. Pokud by se škola domluvila s charitativní organizací a všechny peníze by se jí odevzdaly, tak by nebyl problém. Vše probíral parlament ve složení: 4.A – Adéla Škobrtalová, Sebastian Kapec, 4.B – Ondřej Pařenica, Klára Kolarczyková, 4.C – Veronika Holoušková, Petr Dusík, 5.A – Eliška Putková, Sabina Kubelová, 5.B – František Kuš, Matěj Kovár, 6.A – Vendula Hejsková, Tadeáš Glet, 6.B – David Varmuža, Lukáš Rylko, 7.A – Vanesa Uhrová, Karolína Malická, 7.B – Ondřej Bernatík, Jan Klimecký, 8.A – Klára Hrabalová, Vendula Mikulcová, 8.B – Nikolas Kaspar, Natálie Miková, 9.A – Tomáš Řeha, Marek Šotnar, Tereza Pekarová, Barbora Charvátová.
T. Řeha (9.A)
Říjen 2018
V říjnu proběhl den v českých barvách, který měl 55% účast. Někteří žáci to vzali opravdu vážně, jako třeba 4.B, která tento den vyhrála s 92%. Žáci 4.B si vzali hokejové šály, dresy, čepice a všichni byli výborně sladění. Zapojili se také učitelé. Na 2. místě skončila 1. A s 87% a na 3. místě 7.B s 82%. Vše probíral parlament ve složení: 4.A – Adéla Škobrtalová, Sebastian Kapec, 4.B – Ondřej Pařenica, Klára Kolarczyrová, 4.C – Veronika Holoušrová, Petr Dusík, 5.A – Eliška Putková, Sabina Kubelová, 5.B – František Kuš, Matěj Kovár, 6.A – Vendula Hejsková, Tadeáš Glet, 6.B – David Varmuža, Lukáš Rylko, 7.A – Vanesa Uhrová, Karolína Malická, 7.B – Ondřej Bernatík, Jan Klimecký, 8.A – Klára Hrabalová, Vendula Mikulcová, 8.B – Nikolas Kaspar, Natálie Miková, 9.A – Tomáš Řeha, Marek Šotnar, Tereza Pekarová, Barbora Charvátová.
T. Řeha (9.A)
Září 2018
V letošním školním roce jsme znovu zahájili parlament. Zatím jsme měli jednu schůzku, na které jsme probírali, co budeme v novém školním roce organizovat. Plánujeme pokračovat v barevných dnech, které probíhaly minulý rok velmi dobře, a to hlavně na 1. stupni. Během roku se každý měsíc bude psát Karolínka, která bude doplněná příspěvky žáků druhého stupně. A nově bude jedna třída v měsíci představovat jeden stát, který si na schůzce vybrala. Vše probíral parlament ve složení: 4.A – Adéla Škobrtalová, Sebastian Kapec, 4.B – Ondřej Pařenica, Klára Kolarczyková, 4.C – Veronika Holoušková, Petr Dusík, 5.A – Eliška Putková, Sabina Kubelová, 5.B – František Kuš, Matěj Kovár, 6.A – Vendula Hejsková, Tadeáš Glet, 6.B – David Varmuža, Lukáš Rylko, 7.A – Vanesa Uhrová, Karolína Malická, 7.B – Ondřej Bernatík, Jan Klimecký, 8.A – Klára Hrabalová, Vendula Mikulcová, 8.B – Nikolas Kaspar, Natálie Miková, 9. A – Tomáš Řeha, Marek Šotnar, Tereza Pekarová, Barbora Charvátová.
T. Řeha (9.A)