Akce družiny 2018/2019

Projektový den mimo školní družinu

V rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání jsme navštívili s dětmi zážitkové centrum URSUS v Dolní Lomné. Děti si vyzkoušely techniku odlévání stop zvířat, dozvěděly se něco o beskydské fauně a  floře a shlédly naučný 3D film o krásách beskydské přírody.

Když se nejde ven

Velikonoční dílny v Musaionu

I  letos jsme si přišli do Musaionu nazdobit kraslice a perníčky,   vytvořit ozdoby z vizovického těsta, vyrábět z papíru nebo zkouknout,   jak se plete pomlázka.  Bohužel to bylo zřejmě naposledy. Podle  informací bude tato pobočka  muzea uzavřena.

Zábavná věda

Vítání občánků

Vítání  nových občánků města Havířova proběhlo 10. března 2019 na  Zámečku. S  programem vystoupily Kačenka Kočí, Adélka Škobrtalová,  Verunka  Holoušková a Eliška Putková.  Děvčata svým vystoupením přivítala celkem  10 dětí.  Slavnostní projev přednesla členka zastupitelstva města  Havířova Alena  Olšová, o živou hudbu se postaral houslista Jiří  Erlebach.

Družina přeje k MDŽ

Rádi  děláme radost, a proto jsme vyrazili zazpívat a zarecitovat do domova  pro seniory Helios v Havířově.  A vzhledem k tomu, že na 8. 3. připadá  Mezinárodní den žen, vyrobili jsme pro dámy v domově i krásná přáníčka.   Cestou tam jsme zpívali pro všechny kolemjdoucí, kterým jsme vykouzlili  úsměv ve tváři. A o úsměvy a radost nám přeci jde!  Jsme rádi, že máme  možnost pravidelně se potkávat se starší generací a těšíme se na další  návštěvu v domově.  Za ŠD při ZŠ K. Světlé Havířov Lucie Volejníčková,  vychovatelka.

Legiovlak

Vyrazili  jsme s dětmi na havířovské vlakové nádraží, kde byl přistaven  Legiovlak.  Tento vlak je přesnou replikou legionářského vlaku z let  1918 – 1920, který brázdil koleje Transsibiřské magistrály v Rusku.   Prohlídka nepřinesla potěšení pouze příznivcům vlaků, ale děti se  dozvěděly i informace o tom,  kdo byli Českoslovenští legionáři a jaké  měli zásluhy na vzniku samostatného československého státu.

Karneval

Masopustní  karnevalové veselí proběhlo i u nás v družině. Letošní  ročník byl  jiný.  Pozvání k nám přijala paní klaunka Lentilka z Balónkova, která   připravila pro děti tanečky, kouzlení, soutěžení a výrobu zvířátek z   balónků.  Samozřejmostí byly tradiční dobroty pro děti i dospělé a  soutěže, za  které si všechny děti odnesly v balíčcích odměny.  Málem  bych zapomněla…letošní masky byly úžasné a bude těžké je příští  rok  překonat!

Sadíme bylinky

Módní přehlídka

Venku  je nepřívětivě a my nejenže nemůžeme ven, ale také se nám  stýská po  létu.  Proto se holky rozhodly nám navodit letní slunnou atmosféru a  připravily  si módní přehlídku s letním oblečením.  Komentovaná  přehlídka proběhla za účasti celé družiny a byla tak  inspirativní, že i  někteří kluci si dobrovolně chtěli vyzkoušet roli  modelů.

Bobování

Boby,  lopaty, talíře nebo třeba igelitové tašky, povinná zimní výbava   přichystaná a my vyrážíme. Nejprve jsme na „kopci“ předvedli naše   sjezdové umění.  Dále následovala velká sněhová bitva, do které se  zapojily i kolemjdoucí  děti.  A jako odpočinek po náročných sportovních  výkonech jsme si naordinovali  stavění sněhových příšer a sněhuláků.  Máme zimu rádi!

Zimní dovádění

Vánoční besídka

Vánoční  večírky všude kolem nás, proto jsme se rozhodli udělat si  svůj.  Nazdobit stromeček, prostřít stůl, přichystat dobroty, popřát si  krásné  Vánoce a zábava může začít.  Povídání o tom, co dobrého jsme za ten rok  spolu prožili a udělali, jsme  zakončili rozbalováním dárků. Děkujeme  všem za podporu a pomoc a těšíme  se na další úspěšný rok.

Vánoční vystoupení

Družina  ZŠ K. Světlé tropí další laskavosti.  S dětmi ze školní družiny jsme se  tentokrát rozhodli, že potěšíme a  zpříjemníme prosincový předvánoční  čas babičkám a dědečkům z Domova  seniorů Helios v Havířově.  Připravili  jsem si pro ně vánoční koledy, které si s námi někteří s  chutí  zazpívali, básničky, pohádkové písničky a vlastnoručně upečené   perníkové andílky.  Odměnou za naše každodenní nacvičování byly nejen  úsměvy všech diváků a  pozvání k další naší návštěvě, ale i pocit, že i  drobnostmi můžeme  přinášet radost druhým.

Halloween

Den  před křesťanským svátkem Všech svatých jsme si udělali „výlet“ do   anglosaských zemí a oslavili jsme jejich lidový svátek Halloween.  Sice  jsme nekoledovali o sladkosti, jak bývá zvykem, ale určitě se nám   podařilo vystrašit spoustu kolemjdoucích :-).  Jen pro zajímavost,  tento svátek pochází z Irska a vychází z našeho  tradičního svátku Všech  svatých.

Sbíráme žaludy

Laskavec

Co  spojuje 300 cupcaků, 150 perníčků, děti ze školní družiny, Mobilní   hospic Ondrášek a plnou pokladničku peněz? Přece Světový den   laskavosti.  Rozhodli jsme se s dětmi uspořádat sbírku peněz pro ty,  kteří je  potřebují více než my. Nazvali jsme ji Cupcake pro dobrou věc.   Udělali jsme plakáty, letáky, obeznámili celou školu s našim plánem,   napekli cupcaky, perníčky a připravili úsměvy pro ty, kteří přispějí.   Odměnou za naše nasazení srdcem byl neskutečný zájem dětí celé školy   přispět. Vybrali jsme více, než jsme si dokázali představit.  Vybrali  jsme neskutečných 15 300 korun českých. Děkujeme všem, že  udělali  laskavou věc a přejeme si, aby se laskavosti dělaly po celý rok a  nejen  13. listopadu.

Kotulova dřevěnka

Bublifuk