Osvětim, Darkovičky 1.6.2023

Osvětim, Darkovičky

Exkurze

Ve středu 31. 5. se vybraní žáci 8. a 9. tříd v rámci výuky dějepisu v doprovodu p. učitele Václavínka a Pletánka vydali na celodenní exkurzi do neblaze proslulého koncentračního tábora Osvětim a pevnosti Darkovičky. Doprovod tvořila také p. asistentka Strakošová a Vašek Horský, který nám pomáhal s organizací. Odjížděli jsme v 6.40. Autobusem jsme vyjeli směrem k hranicím s Polskem a poté dále do Osvětimi. Cesta proběhla v klidu.

Auschwitz I.

První prohlídka začala v 9.00. Prošli jsme detektorem kovů (někteří žáci neprošli a museli se vrátit do autobusu) a vydali se do tábora, nad jehož vstupní bránou se vyjímal nápis „Arbeit macht frei“. Prohlédli jsme si baráky, ve kterých vězni žili, ale také popraviště, zachovalou plynovou komoru. Dále nás průvodce zavedl do podzemních cel, kde museli vězni zažívat hrozné chvíle. Některé baráky byly právě v rekonstrukci. Viděli jsme různé věci denní potřeby, brýle, vlasy, kufry, fotografie, protézy končetin. V některých místnostech člověk těžko hledal slova, která by přiblížila „život“ tehdejších vězňů a vůbec si uvědomil, čím si lidé v té době museli projít.

Auschwitz II. – Birkenau

Druhá část prohlídky byla spojena s vyhlazovacím táborem Březinka. Některým žákům bylo nutné připomenout, na jakém místě se vůbec nacházejí a že některé věci se na tomto místě nehodí (vykonání potřeby…). Prohlédli jsme si sanitární dřevěné baráky, ale také baráky cihlové, ve kterých „žili“ vězni. Podmínky v těchto barácích musely být otřesné a pro nás dnes nepředstavitelné. Vidět tak malé prostory, ve kterých se těsnaly stovky vězňů, nefungovala jakákoli hygiena, šířily se nemoci atd., bylo snad pro žáky dostatečným důkazem a varováním, že bychom se měli z dějin poučit a nezavírat oči před věcmi, které se dějí v současném světě. Zastavili jsme se také u památníku, který je věnován obětem se vzkazem v několika jazycích, aby se na tyto hrůzné události a nevinné oběti nikdy nezapomnělo. Poděkovali jsme průvodci a přesunuli se zpět do autobusu. Nejemotivnější část exkurze jsme měli zdárně za sebou.

Darkovičky

Cestou do Darkoviček jsme se zastavili na hodinovou pauzu u MC Donaldu, kde se žáci řádně občerstvili a utratili značnou část svého kapesného. Před čtvrtou hodinou jsme přijeli do Darkoviček. I tady jsme měli průvodce, který nám ukázal jeden zachovaný bunkr. Prošli jsme si i další bunkry, udělali si závěrečnou skupinovou fotku na tanku a vydali se na cestu domů. Poděkovali jsme p. řidiči a Vaškovi Horskému, který s námi exkurzi absolvoval, a v pořádku dojeli domů. Počasí nám vyšlo exkluzivně, celý den svítilo sluníčko. Teď už můžeme jen doufat, že tato exkurze zanechá v dětech nějakou stopu a nebudou lhostejní k dění kolem sebe, občas odloží své mobilní telefony a budou se zajímat o dění kolem.

Několik názorů žáků:

Patricie a Verča: “Podívali jsme se do dvou táborů a na tři bunkry. V táborech bylo mnoho věcí z té doby a mnoho informací, které nám přiblížily těžký život vězňů. Zaujalo nás, že měli vězni na vykonání potřeby jen 15 sekund a na posteli spalo až 10 vězňů. V Darkovičkách jsme šli do bunkru, který jsme měli i s vyprávěním. Bylo to tam vážně velké a hodně zajímavé. V Darkovičkách jsme do jednoho bunkru nemohli jít, protože to bylo celkem nebezpečné. Z výletu si odnášíme spoustu informací a zážitků.”

Ondra: "Výlet do Osvětimi je jedinečným zážitkem, který nám umožňuje hlouběji pochopit hrůzy holocaustu a připomenout si tragické události druhé světové války. Výlet do Osvětimi je zcela jistě emocionálně náročný. Během návštěvy se budete potýkat s neuvěřitelnými příběhy a svědectvími přeživších. Bude to příležitost pro hlubokou reflexi nad lidskou povahou, morálkou a významem tolerance ve společnosti. Je důležité si připomenout hrůzy minulosti, abychom se poučili a vytvořili lepší budoucnost."

Další názory budou doplněny...

Exkurze žáků - Osvětim, Darkovičky 2023